9 marca 2016 Udostępnij

Mini rolety z żyłką – proste i funkcjonalne

Nie bez powodu mini rolety są jednym z najpopularniejszych obecnie systemów osłon okiennych. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale prosta, ponieważ zalet tego typu produktów jest bardzo wiele.

Niemniej warto wymienić tu choć dwie najistotniejsze. Po pierwsze stosunkowo niską ceną, po drugie – prostym montażem. Wiele osób uważa, że to rozwiązanie zwyczajnie nie nadaje się do popularnych ostatnimi czasy okien uchylnych. W praktyce, teza okazuje się zwyczajnym mitem ponieważ nowoczesne mini rolety wyposażone są w innowacyjny system żyłkowy. Rzeczywiście właściciele uchylnych okien mieli nie lada problem z doborem właściwych systemów osłonnych. Dotychczas, byli oni skazani na dodatkowe prowadnice, które trzeba było dokupić i nakleić na oknie wzdłuż wiszącej rolety.

Niestety, nie było to rozwiązanie ani tanie, ani efektowne, gdyż takie optycznie obciążały wygląd okna, a prowadnice były zbyt duże. Tak było do dziś. Współcześnie, producenci opracowali nowoczesny system, który jest rozwiązaniem tego problemu. Mechanizm żyłkowy, po o nim mowa bazuje na tym, że roleta prowadzona na żyłce zawsze przylega do okna. Co więcej, jej mechanizm nie jest zależny od żadnych warunków. Funkcjonuje bowiem niezależnie od tego, czy jest okno uchylone czy zamknięte. Jednak to nie koniec zalet mini rolet. Zauważa się, że na wzrost zainteresowania tego typu produktem, mógł wpłynąć fakt, iż mini rolety są ogólnie dostępne. Można je kupić właściwie wszędzie - marketach branżowych, salonach meblowych, a nawet w supermarketach! Jednak największą zaletą mini rolet jest wspomniany już wcześniej bezinwazyjny oraz prosty montaż. Co ciekawe, by ją zainstalować nie trzeba wynajmować fachowców, dysponować nowoczesną wiertarką.

zastosowanie mini rolet Można ograniczyć się tylko do do zwykłych nożyczek, które każdy z nas posiada. Dzięki nim, w łatwy sposób rozpakujemy, ewentualnie przytniemy żyłki na odpowiednią długość. Jak jednak wygląda instalacja mini rolet krok po kroku? Pierwszym etapem jest przygotowanie zasłonek, otworów, innych elementów. Następnie żyłkę montuje się do górnego uchwytu rolety w istniejące już odpowiednie otwory. Potem wystarczy przełożyć żyłkę przez otwór, który znajduje się na zakończeniu listwy obciążającej tkaninę, potem przez otwór uchwytu dolnego żyłki, który również zamontowany jest bezinwazyjnie. Trzeba zwrócić również uwagę na to, czy żyłka jest odpowiednio napięta - a na koniec pozostaje podziwiać efekt!

Bartłomiej Nowak

Monter żaluzji i rolet.