18 marca 2016 Udostępnij

Jak prawidłowo czyścić i konserwować rolety wewnętrzne?

Rolety wewnętrzne to nie tylko osłona przed gorącymi promieniami słońca, ale także nasza bariera przed wścibskimi spojrzeniami z zewnątrz. Przy obecnym wyborze rolet i tkanin z jakich są wykonane to także ciekawa i niebanalna ozdoba naszych okien.

Przedstawimy kilka sztuczek i porad w jaki sposób łatwo i skutecznie dbać o każdy typ rolet jaki mamy obecnie dostępny na rynku. Rolety wewnętrzne, chyba najbardziej obecnie popularne wśród użytkowników rolet, to rolety które najlepiej czyścić na sucho za pomocą ściereczki z mikrofibry lub też za pomocą odkurzacza. Na takich roletach największym problemem jest właśnie kurz, który łatwo w ten właśnie sposób usunąć, gorzej jeśli doszło do większego zabrudzenia. Jeśli się da postarajmy się w tym miejscu zetrzeć brud gumką do ścierania lub zeskrobać go delikatnie. Rolety te nie są przystosowane do czyszczenia na mokro, bardzo łatwo dochodzi do odbarwień i zacieków, dlatego w ostateczności jeśli jesteśmy już zmuszeni do użycia wilgotnej gąbki czy ściereczki z mikrofibry, starajmy się to robić bardzo delikatnie, a najlepiej wcześniej wypróbować działanie wody i detergentu w miejscu gdzie ślad będzie później najmniej widoczny.

Rolety zawsze czyścimy rozwinięte i tak je załatwiamy aż do całkowitego wyschnięcia. Zdecydowanie odradzamy pranie w pralkach czy też w pralni chemicznej, co może doprowadzić nie tylko do trwałego odbarwienia, ale i do odkształcenia rolety. Jedynym wyjątkiem wśród rolet, są rolety rzymskie które można prać. Jest to możliwe z bardzo prostego powodu, a mianowicie są wykonane z materiałów używanych na zasłony i firanki, zatem można je z powodzeniem czyścić w ten sam sposób co tradycyjne osłony okienne. Konstrukcja ich zawieszenia jest też nieco prostsza, więc ich ściąganie i ponowne zawieszenie na okno jest bardzo proste. Ich wadą jest jednak to, że szybciej płowieją, jednak w przypadku decyzji o wymianie tkaniny można zrobić to szybko i bez większych problemów.

czym czyścić żaluzje? Czyszczenie i konserwacja żaluzji drewnianych w zasadzie ogranicza się do ich odkurzenia suchą szmatką bądź specjalną szczotką do rolet. Nie polecamy czyszczenia na mokro co może doprowadzić do szybkiego zużycia, odbarwienia, a nawet do zbutwienia niektórych elementów konstrukcji. Warto natomiast od czasu do czasu wyczyścić je płynem do konserwacji i pielęgnacji drewna. Żaluzje aluminiowe również czyścimy na sucho lub ściereczką leciutko zwilżoną wodą i detergentem. W przypadku żaluzji pionowych można kurz usunąć za pomocą odkurzacza, a później wyprać je w pralce w niskiej temperaturze. Można je także prasować po wysuszeniu, co znacznie ułatwia utrzymanie ich w należytej estetyce. Szeroką popularność zdobywa czyszczenie żaluzji metodą ultradźwiękową. Polega to na tym, że żaluzje są poddawane działaniom ultradźwięków w specjalnym pojemniku wypełnionym detergentem, gdzie wytwarzają się miejscowe zmiany ciśnień.

Urszula Dębska

Designer wnętrz, specjalizacja materiały, wzornictwo.