21 marca 2016 Udostępnij

Charakterystyka żaluzji drewnianych

Żaluzje drewniane cieszą się popularnością przede wszystkim jako dość ekskluzywny sposób mający na celu udekorowanie pomieszczenia oraz jego okien. Trudno się temu dziwić, samo zastosowanie drewna jest bowiem odbierane wyjątkowo pozytywnie.

Materiał ten nie tylko stwarza ciepły klimat, ale i zachwyca stylowym wyglądem, ma więc wielu zwolenników. Do tego dochodzi duża łatwość kompozycji żaluzji tego typu nie tylko z meblami, ale również z panelami, dla drewna charakterystyczne jest zaś i to, że naprawdę dobrze współgra ze szkłem. Naturalne komponenty są też źródłem miłych skojarzeń i ciekawą alternatywą dla plastiku, który w ostatnich latach sprawia wrażenie materiału, któremu udało się skutecznie zdominować wnętrza, w których się pojawia. Jeśli poszukujemy zalet żaluzji drewnianych, konieczne wydaje się także wspomnienie o ich wartości praktycznej, choć ta ostatnia jest ciągle stosunkowo mało doceniana.

Nie możemy przecież zapominać o tym, że żaluzje sprawdzają się znakomicie, gdy chcemy samodzielnie decydować o tym, jak wiele światła ma się dostać do pomieszczenia, przydają się przy tym również do regulowania panującej we wnętrzach temperatury. Zaciemnienie rolet sprawdza się zwłaszcza latem, kiedy okazuje się wyjątkowo skutecznym sposobem na upały, z którymi trudno jest radzić sobie innymi metodami. Co do zasady, żaluzji drewnianych nie trzeba dzielić na żadne szczególne grupy i rodzaje, choć nie można zapomnieć o jednym wyjątku. Jest on związany z szerokością użytych lameli, o czym warto pamiętać podczas składania zamówienia. Szerokość lameli to na ogół 25 lub 50 milimetrów.

specyfikacja żaluzji drewnianych Te pierwsze z powodzeniem można mocować nie tylko na ścianie, ale również przyczepiać je do sufitu lub na ramę okna. Warto zwrócić uwagę również na charakterystyczną dla nich możliwość zastosowania bocznego prowadzenia żyłkowego tak, aby nawet po uchyleniu okna system był stabilny i trzymał się szyby. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy żaluzje drewniane sprawdzają się nie tylko w pomieszczeniu, ale również na balkonie albo wiacie zewnętrznej. Trudno nie zgodzić się z tym, że w miejscach takich mogłyby prezentować się wyjątkowo efektywnie, okazuje się jednak, że nie jest to najlepsze rozwiązanie. Choć drewno ma wiele zalet, tajemnicą nie jest to, że nie najlepiej radzi sobie nie tylko z wilgocią, ale również ze światłem i z ciepłem, a tym samym może nie tylko wyginać się, ale nawet pleśnieć. Również sznurki, które podtrzymują żaluzje, nie najlepiej radzą sobie z wilgocią, mogą więc się przecierać, a tym samym nie działać zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Żaluzje charakteryzują się też większą podatnością na osadzanie się kurzu.

Bartłomiej Nowak

Monter żaluzji i rolet.