16 marca 2016 Udostępnij

Montaż żaluzji krok po kroku

Jeśli mamy ramy okienne standardowe to obecnie będzie można znaleźć idealnie pasujące żaluzje. W przypadku innych ram można między innymi dopytać producenta jak wygląda sytuacja i czy przypadkiem w sprzedaży nie ma dopasowanych odpowiednio produktów.

Należy pamiętać, że rolety czy żaluzje muszą być dobrze dopasowane, jeśli mają spełniać należycie swoje praktyczne zadania. Żaluzje to rozwiązanie, które daje świetną izolację. W okresie zimy ciepłe powietrze może wracać do pomieszczeń, zaś latem będzie się unosić ku górze. Wszystko uzależnione będzie od ustawienia lamelek. Żaluzje będzie można wygodnie podnosić i zmieniać kąt nachylenia przy użyciu wygodnego mechanizmu. Różne systemy mocowania Obecnie oferowane nam żaluzje mają zróżnicowane sposoby mocowania. Można decydować się na to, by górna belka była mocowana do ramy okiennej, ściany lub też sufitu. Dużo zależy od dobrania odpowiedniego miejsca.

Trzeba się dobrze zastanowić, które rozwiązanie w naszym przypadku będzie najlepsze, tak by rzeczywiście żaluzja była umiejscowiona w należytym dla siebie podłożu. Wszystko w zakresie montażu należy rozpocząć od znalezienia odpowiedniego miejsca dla wsporników. Znajdujemy i zaznaczamy miejsce pierwszego wspornika. W przypadku mocowania żaluzji do ramy okiennej trzeba dokonywać bardzo delikatnie wiercenia za pomocą specjalnego wiertła do drewna. Natomiast, jeśli wsporniki będzie się mocować do ściany trzeba używać wiertła do muru. W wywierconych otworach należy osadzać kołki rozporowe. Następnie mocujemy wspornik i dokręcamy wszystko tylko częściowo. Za pomocą drewnianej listewki czy poziomicy ustawić będzie można szynę i zaznaczyć położenie wspornika. Jeżeli nasza żaluzja jest duża można montować trzeci wzmacniający konstrukcję wspornik.

pomiar żaluzji Pomiar szerokości wewnętrznej. Jeśli uda się zamontować wsporniki będzie trzeba dokonywać pomiarów, które pozwolą nam określić jaka jest szerokość żaluzji między wspornikami. Tą szerokość odmierzamy na górnej oraz dolnej szynie żaluzji. W trakcie wykonywania pomiarów zostawiamy miejsce na zaślepki szyn. Jeśli mamy już wykonane pomiary będzie można docinać lamelki odpowiednio do szerokości. Docięcie realizowane może być najpierw na szynie i w tym czasie należy dobrze zabezpieczyć lamelki. Dalej będzie można przejść do ich skracania, tak by odpowiednio dopasować szerokość. Ostatecznie, jeśli wykonujemy przygotowanie żaluzji będziemy mogli także korygować ich długość przez usuwanie lamelek, dlatego na tą kwestię również warto zwracać swoją uwagę, tak by rzeczywiście udało się wszystko dopasować stosownie do ramy okiennej, którą posiadamy.

Robert Hućko

Stolarz, szef fabryki rolet drewnianych