4 marca 2016 Udostępnij

Rodzaje rolet i ich montaż metodą inwazyjną.

Rolety dają nam uczucie prywatności, osłaniają przed nadmiarem słońca i stanowią niebanalną ozdobę okienną, która w cudowny sposób potrafi nadać klimat i nastrój całemu pomieszczeniu. Znacznie wypierają z naszych domów tradycyjne zasłony, co nie dziwi jeśli przyjrzymy się bogactwu oferty rolet i możliwościom aranżacyjnym jakie dają.

Z roletami wiąże się temat montażu, co nie jest czynnością skomplikowaną jednak warto temu poświecić kilka chwil. Rolety montowane metodą inwazyjną, czyli z nawiercaniem otworów pod montaż, są dostosowane do montażu na ścinie, suficie lub te z bezpośrednio na ramie okiennej. Rolety możemy podzielić ze względu na ich cechy, czyli na rodzaj materiału jaki został użyty do ich produkcji, rodzaj ich konstrukcji oraz ze względu na przepuszczalność światła jakie daje ich założenie. Obecnie na rynku najbardziej popularnymi roletami są: rolety rzymskie, rolety austriackie, minirolety, rolety plisowane, rozwijane oraz rolety tzw. dzień – noc.

Większość z nich jest dostępna w dwóch opcjach, z montażem inwazyjnym lub bezinwazyjnym, jednak dziś skupimy się tylko na tym pierwszym. Przy montażu inwazyjnym musimy liczyć się z koniecznością wiercenia otworów w miejscami jakie do tego wybierzemy, czyli na ścianie, suficie lub na ramie. Po ściągnięciu rolety zamaskowanie otworów na ramie nie będzie możliwe i musimy o tym pamiętać. W tej metodzie po wywierceniu otworów, przykręcamy element mocujący roletę, wykorzystując do tego gotowe i zazwyczaj dołączone do zestawu wkręty. Taką metodę stosujemy w większości typów rolet, czyli do : wolnowiszących, kasetowych, rolet dzień – noc, rolet rzymskich, austriackich czy plisowanych, zmienia się tylko miejsce przymocowania uchwytów w zależności od typu wybranej rolety.

jak inwazyjnie zamontować roety? Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że przy przytwierdzaniu listwy, rolki lub też kasetki rolety do miejsc na ścianie lub tym bardziej na suficie, używać korków rozporowych, co znacznie zwiększy ich stabilności i siłę osadzenia w ścianie. Przytwierdzając roletę do ramy, musimy z kolei pamiętać, aby nie wybrać zbyt długich wkrętów, bo mogą uszkodzić szybę, tutaj długość wkrętów musi być dostosowana idealnie. Zawsze do montażu warto używać poziomicy. Nie ma nic bardziej denerwującego, niż krzywo przytwierdzona prowadnica rolety, która powoduje powstanie prześwitu lub też często strzępienie materiału.

Urszula Dębska

Designer wnętrz, specjalizacja materiały, wzornictwo.