11 marca 2016 Udostępnij

Jak zamontować rolety rzymskie?

Już od dość długiego czasu właśnie rolety rzymskie cieszą się sporym zainteresowaniem, jeśli chodzi o ozdoby okien i są one dość często wybierane. Mogą one pełnić różne funkcje praktyczne a jednocześnie są świetną dekoracją do naszych okien.

Przez ich zastosowanie będzie można liczyć na to, że wnętrze stanie się bardziej przytulne. Jeśli chcemy samodzielnie montować takie rolety to nie będzie to stanowiło większego problemu, dlatego spokojnie można taki montaż wykonać. Nie zawsze będziemy w stanie jednak sobie z tym poradzić. W takiej sytuacji, gdy nie wiemy jak to dokładnie wykonać dobrze będzie wezwać fachowca, który będzie w stanie wykonać to za nas. Jeśli montaż dokonywany będzie na zewnątrz wnęki to szerokość rolety powinna odpowiadać szerokości zewnętrznej części wnęki. Długość powinna być tak przygotowywana, że po opuszczeniu roleta będzie znajdowała się poniżej krawędzi wnęki.

montaż rolet rzymskichGdy chodzi o długość to istotne znaczenie ma także to czy jest parapet i czy wystaje on poza wnękę. Jeśli parapet będzie wystawał to trzeba liczyć się z tym, że najlepsze będzie zakończenie rolety właśnie równo z parapetem. Jeśli zaś będzie on kończył się z wnęką, wtedy nie ma problemu z tym, by takie rozwiązanie przedłużyć nieco bardziej. Rolety rzymskie montowane na framudze okiennej. Niekiedy przygotowuje się rolety wewnątrz wnęki i wtedy powinny mieć one szerokość odpowiednią szerokości framugi okiennej. Jeśli chodzi o długość to ważna będzie odległość między górną krawędzią oraz dolną krawędzią framugi okna. Tutaj mechanizm znajdzie się bezpośrednio na framudze okna. Wielkim plusem tej formy montażu będzie to, że okno otwierać będzie można nawet w momencie, gdy całkowicie opuszczona jest roleta.

Robert Hućko

Stolarz, szef fabryki rolet drewnianych