29 lutego 2016 Udostępnij

Jak nie popełnić błędów montując zwijane rolety?

Wiosna to okres, kiedy wiele osób decyduje się na rozpoczęcie remontu domu. Remont jest okazją do przeprowadzenia inwestycji, które poprawią nasze bezpieczeństwo i zwiększą komfort użytkowania. Jedną z inwestycji, którą warto wykonać jest montaż rolet zewnętrznych.

Na poprawne funkcjonowanie rolet zewnętrznych wpływa szereg czynników. Jednym z najbardziej istotnych jest ich prawidłowy montaż. Z tego powodu już w chwili podejmowania decyzji o ich instalacji trzeba bardzo dokładnie ustalić ich rozmiary i wybrać system ich mocowania. Jest kilka sposobów ich montażu. Dobiera się go kierując się między innymi wielkością rolet. Aby jednak dobrać rozmiar rolet trzeba bardzo dokładnie wymierzyć ramę okienną lub wnękę. Na to, czy rolety będą działać właściwie wpływ ma także proces ich produkcji. Powinien on przebiegać zgodnie z założoną przez ich konstruktora technologią oraz z wykorzystaniem zaleconych przez niego materiałów.

Nawet niewielkie odstępstwa od projektu mogą przyczynić się do tego, że rolety będą często ulegać awarii, a co za tym idzie wzrosną koszty ich eksploatacji. Zdarza się, że niesolidni producenci niedbale wykonują pewne detale, nie dołączają wszystkich niezbędnych elementów, stosują niewłaściwe narzędzia do ich wykonania. Wpływa to nie tylko na ich jakość, ale także na działanie i wygląd rolet. Już na etapie montowania rolet trzeba koniecznie dopilnować, aby prowadnice zostały zamontowanie dokładnie w pionie. Równie ważne jest wypoziomowanie skrzynki. Montaż rolet zewnętrznych najlepiej jest powierzyć wyspecjalizowanej i rzetelnej ekipie. Montowanie rolet to kilka czynności wykonywanych w odpowiedniej kolejności.

rolety zwijane i ich sposób montażu Zanim ekipa przystąpi do ich montażu należy sprawdzić, czy otrzymaliśmy nie uszkodzone rolety, czy dostarczono je zgodnie ze złożonym przez nas zamówieniem. Nie zapominajmy, że sposób montażu montażu należy dobrać do rodzaju powierzchni, na której rolety będą mocowane. Musi być ono wytrzymałe. Jeśli dom został ocieplony, to niedopuszczalne jest montowanie ich bezpośrednio do warstwy termoizolacyjnej. Po ocenie stanu podłoża można przystąpić do wykonania pomiarów, wykonania niezbędnych otworów, w których zostanie umocowany mechanizm do ich sterowania. Kolejny krok to przymocowanie dokładnie ustawionej w pionie prowadnicy, wypoziomowanie skrzynki i jej zamocowanie. W żadnym wypadku roleta nie może zostać przykręcona jedynie do prowadnic, nie można także nie zamocować skrzynki. Po zakończeniu prac montażowych warto sprawdzić, czy roleta działa bez problemów.

Robert Hućko

Stolarz, szef fabryki rolet drewnianych