30 września 2016 Udostępnij

DLACZEGO WARTO OLEJOWAĆ MEBLE DREWNIANE?

​Olejowanie to obecnie coraz bardziej popularna metoda konserwacji. Oleje do drewna są ekologiczną alternatywą dla lakierów. Doskonale będą się nadawać między innymi do stosowania wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń. W ofercie rynkowej coraz częściej pojawiają się również produkty, które są uniwersalne i przeznaczone do różnych rodzajów drewna. Dzięki temu z łatwością zaolejumy drewno z gatunków krajowych jak i takie egzotyczne. Stosowanie olejowania to gwarancja zachowania naturalnego wyglądu drewna, wzmocnienie koloru i nadanie połysku. Zaolejowanie gwarantuje, że drewno będzie się starzeć w sposób szlachetny. Olej wnika w głąb drewna i nie będzie zatykać porów, dzięki czemu drewno będzie oddychać. Sprawdza się to również w momencie, gdy istnieje zmienna wilgotność. Będzie dobre na powierzchniach, które są narażone na zmienne warunki atmosferyczne, a wiec będzie to takie rozwiązanie, które sprawdzi się na tarasach czy przy meblach ogrodowych. Oleje chronią także drewno przed działaniem promieni UV czy mikroorganizmami. Są praktycznie bezwonne oraz przyjazne dla środowiska. 

Zaletą tego typu olejów jest między innymi możliwość miejscowej renowacji uszkodzeń bez konieczności szlifowania. To rozwiązanie bardzo praktyczne, gdy powierzchnie drewniane są uszkodzone w jakiś sposób. Jeśli będzie chodziło o takie miejsca, gdzie to uszkodzenie również jest możliwe warto postawić na taką ochronę. Olejowanie wiązać się będzie również z koniecznością częstszej pielęgnacji takiego drewna. jeśli chce się odnowić powierzchnię wystarczy pomalowanie kolejnej warstwy oleju bez konieczności wcześniejszego cyklinowania. Do zalet tego typu działania przy konserwacji będzie należeć mniejsza śliskość powłoki, co związane jest z zachowaniem naturalnej faktury drewna. Zaolejowana powierzchnia nie będzie się łuszczyć, ma właściwości antystatyczne, przyciąga mniej kurzu i nie będzie się elektryzować. Drewno olejowane jest bardzo przyjemne w dotyku. 

Czas schnięcia, zużycie oleju oraz liczba warstw zależą od rodzaju oraz zastosowania olejowanego drewna. Oleju nie będzie trzeba nakładać, gdy chodzi o powierzchnie lakierowane albo też woskowane. Aby olejowanemu drewnu zapewniać dobrą ochronę można je impregnować z użyciem bezbarwnego środka biobójczego. Następnie jak impregant będzie wysuszony można rozpocząć olejowanie. Ostatecznie efekt jaki będzie można uzyskać jest już doskonały i może nas zaskoczyć.

Poradnik powstał we współpracy z właścicielem sklepu: http://sklep.activmeble.com/

Robert Hućko

Stolarz, szef fabryki rolet drewnianych